Glavobolja: Lečite organ u kome se bolest javlja, a ne glavu!
Ajurveda (sanskrit: आयुर्वेद; Āyurveda “nauka o dugom životu“) oblik je tradicionalne medicine poreklom iz Indije.
Ova tradicionalna indijska nauka o zdravlju, svoje principe brige za zdravlje (svasta) zasniva na “celokupnom (holističkom ) opsegu života” i svetom i prirodnom načinu življenja.
Najranija literatura o ovoj drevnoj medicinskoj praksi pojavila se tokom vedskog perioda u Indiji od 5.000 p. n. e. do 500. godine n.e. Tokom ovog perioda nastala su Sušruta Samhita (Suśruta Saṃhitā) i Ćaraka Samhita (Charaka Saṃhitā), Rigveda i Atharvaveda, tradicionalne medicinske enciklopedije nastale iz različitih izvora, koje čine osnovu ajurvedske medicine. Narednih vekova, ajurvedski terapeuti razvili su veći broj medicinskih i hirurških procedura za tretman raznih bolesti. „Velika vremenska distanca fragmentisala je ajurvede u funkcionalno odvojene i pojedinačno različite pristupe i postupake, koji su se kao nezavisni održali unutar tradicionalnih ajurvedskih porodica i ajurveda škola.” Trenutna ajurvedska praksa smatra se delom tradicionalne (komplementrane i alternativne) medicine.
Posebna Radna grupa za tradicionalnu (komplementarnu i alternativnu) medicinu pri Udruženju za javno zdravlje Srbije, 2009. godine je u konačnom predlogu Pravilnika o bližim uslovima, načinu i postupku obavljanja metoda i postupaka tradicionalne medicine, stala na stanovište da ajurvedu u Srbiji treba legalizovati kao metodu tradicionalne medicine i svrstatala je u prvu grupu („Metode dijagnostike i lečenja“): kao jednu od petnaest tradicionalnih metoda dijagnostike i lečenja.
Ajurveda, posmatra i analizira ljudski život i njegovo zdravlje kroz jedinstvo tela, duha i uma i opisuje korisne, beskorisne, srećne i nesrećne aspekte života. Zdravlje je definisano kao; stanje ekvilibrijuma dosha (humoura), agni (digestivnih sokova, enzima i hormona), dhatu (tkiva) i normalnog izlučivanje mala (otpadnih materija), zajedno sa srećnim stanjem atma (duše), indriya (senzornih i motornih organa) i manas (uma). Ajurveda svoje principe prvenstveno zasniva na ravnoteži tri elementarne energije: (vazdušnom prostoru – „vetar“), (vatri i vodi – „žuč“) i (vodi i zemlji – „sluz“). Prema ajurvedskoj medicinskoj teoriji, ako su ove tri energije u jednakim količinama (uravnotežene), telo će biti zdravo. Ajurveda svoje metode takođe zasniva i na telesnim vežbama, manuelnoj masaži, jogi i meditaciji. Tradicionalno, ajurveda se primenjuje isključivo u Vastu objektima.
Najnovija istraživanja otkrila su da oko 20% ajurvedskih tretmana sadrži toksične nivoe štetnih metala poput olova, žive i arsenika.
Dodatnu brigu i oprez zahteva upotreba biljaka koje u sebi sadrže otrovne supstance i nepostojanja kontrole hemijske, bakterijološke ispravnosti i kvaliteta sirovina, u ajurvedskim postrojenjima i procesima proizvodnje.
Bol u prvom predelu (1.) signalizira infekciju desni i zuba.
Ako očne jabučice bole (2.) onda je povećana kiselost tela.
Očna duplja (3.)boli kod gastritisa.
Četvrto područje reaguje na upalne bolesti stomaka.
Bol u petom području javlja se tokom pogoršanja peptične čirne bolesti.
Šesti sektor reaguje bolom na poremećeni rad creva.
Sedmi sektor boli – postoje problemi sa jajovodima.
Bolest bubrega izaziva bol u sedmom području.
Glavobolja u potiljku (9.)se javlja zbog problema u urinarnom traktu.
Bol u desetom području je rezultat neuralgije.
Česti bolovi u jedanaestom regionu ukazuju na stvaranje katarakte.
Bol u dvanaestom predelu se javlja kod poremećaja mozga i kičmenog nerva.
Ajurveda je korisna u ukazivanju na stvarne uzroke glavobolje. Postaje jasno da nijedna tableta protiv glavobolje ne leči bolest koja je zapravo uzrokuje. Uz redovnu glavobolju na istom području, morate delovati promišljenije i lečiti organ u kome se bolest javlja, odajući glavobolju, a ne samo glavu.